Zpět na úvodní stránku / Home Home ADAM ANTKrátký životopis Adam Anta od Setha Hindina

    Zpěvák-skladatel období nové vlny Adam Ant se narodil jako Stuart Goddard v Londýně 3.listopadu 1954 jako jediný syn v dělnické rodině. Na začátku sedmdesátých let po absolvování umělecké střední školy se stal členem hudební skupiny Bazooka Joe, kde hrál na baskytaru do roku 1975. V tomto roce opustil kapelu, aby založil svůj vlastní soubor pod názvem B-Sides. Zhruba v tom čase Goddard přijal jméno Adam Ant, jeho žena si úředně změnila jméno na jméno Eva.
Ale v roce 1977 se už rozvedl a opustil i kolej, aby se stal muzikantem na plný úvazek. Zformoval glam/post-punkovou kapelu s názvem Adam Ant and the Ants s kytaristou Lesterem Squarem, basistou Andy Warrenem a bubeníkem Paulem Flanaganem. Vyparáděni výstrojí ve stylu bondáže se Anti stali populární lokální kapelou, která se dostalo do širšího povědomí vystoupením v rozhlasové show Johna Peela. Dychtivý po větší slávě a nahrávání desek, najal Adam manažera Sex Pistols Malcoma McLarena, aby pomohl kapele. Na konci roku 1979 skupina nahrála album Dirk Wears White Sox. Bohužel, krátce poté McLaren přemluvil ostatní členy kapely, aby opustili Adama a vytvořili skupinu Bow Wow Wow.
    Adam rychle obnovil Anty v novém složení: kytarista Marco Pirroni (který se stal Adamovým hlavním spolupracovníkem), basista Kevin Mooney a bubeníci Terry Le Miall a Chris "Merrick" Hudges. Jejich rytmický až spartánský styl pojmenovali "Antmusic". V roce 1980 vydali album s názvem Kings Of The Wild Frontier s nečekaným komerčním úspěchem. Z alba se vyklubaly 3 hity, které se dostaly do britské Top Ten - Dog Eat Dog, Antmusic a titulní píseň alba, které podpořili průkopnickým videem, které pomohlo k popularizaci kapely v USA na nové vzniklém kanálu MTV.
    Nicméně v roce 1981, po vydání dalšího alba Prince Charming,které se neslo v novoromantickém stylu a obsahovalo mimo jiné hit Stand and Deliver, se Anti znovu rozpadli a Adam se vydal na sólovou dráhu.
    Za pokračující spolupráce s Marcem Pirronim se Adam pustil do sólových projektů a v roce 1982 vydal svůj sólový debut Friend or Foe. Album slyšitelně poznamenané dechovými nástroji se brzy stalo průlomem v USA, stalo se zlatým albem s hitem Goody Two Shoes stejně jako s Top Ten singly Friend or Foe a Hello, I Love You. Po úspěšném americkém turné se Adam vrátil s albem Strip v roce 1983. Ačkoliv singl Puss´n ´Boots produkovaný Philem Collinsem se dostal do Top Ten, album jako celek bylo v USA propadlo. Po vydání alba Vive le Rock v produkci Tonyho Viscontiho (produkoval i alba T-Rex nebo Davida Bowieho), které se tématicky vrací do padesátých let, Adam opustil muziku, aby se věnoval své herecké kariéře. Třebaže už nebylo popovou ikonou. Ant prokázal schopnost být populárním hercem. Objevil se v řadě televizních show a několika filmů.
    V roce 1990 se Adam pokusil o comeback s tanečně orientovaným albem Manners and Psychique, vzniklého za vydatné podpory syntezátorů. Album produkoval Andre Cymone, bývalý basista skupiny Price. To ho vrátilo opět do Top 20 jak v USA tak v Británii singlem Room at the Top. Následně Adam nahrál album Persuation, ale jeho nahrávací firma MCA se rozhodla jej nevydat. Dále pak pokračoval v slibně se rozvíjející herecké kariéře, když v roce 1995 vydal album wonderful, popové album v duchu Beatles, na kterém do obvyklého syntezátorového pozadí vložil akustickou kytaru. Bohužel, i když se do rádií dostal singl Wonderful, musel kvůli nemoci Adam zrušit celosvětové turné. Díky tomu nebyl schopen chopit se příležitosti návratu do hudebního světa. Místo toho se opět vrátil k herectví a objevil se na jednom z londýnských jevišť v novém provedení Caufielda. Dvacet let po prvních úspěších Adam Ant zůstává trvalou kultovní postavou a vzorem řady hudebních skupin, stejně jako dál ovlivňuje řadu originálních počinů.
Seth Hindin   

nahoruZoufalý, ale ne vážný  -  Kytarista "Antů" vyvrací fámy o obnovení skupiny

    Kdyby dostal kytarista skupiny Adam and the Ants Marco Pirroni niklák pokaždé, když se měla původní "novovlná" kapela znovu spojit ale nakonec nespojila, byl by v balíku. A i kdyby skutečně měl všechny ty prachy a k tomu ještě hromadu tisícidolarových bankovek, praděpodobně by to nebylo dost na to, aby se mu obnovení kapely povedlo. "Jediná šance na to, aby Anti znovu vystoupili, by byla pokud by přišli s něčím novým" říká Pirroni. "Nedovedu si představit, že bychom vystoupili byť třeba jen jednou jedinkrát s tím, že bychom hráli 'Antmusic' nebo 'Dog Eat Dog,'."
    Zdá se, že Pirroniho ultimátum dává k ledu veškeré fámy o obnovení Antů v tomto roce. Nicméně Adam bez Antů jedná o hraní po boku jiných kapel z let osmdesátých, jako Wang Chung, ABC a dokonce - věřte nebo ne - se znovuzrozenými Thompson Twins na turné ve Spojených Státech v létě. Podle Dava Harrise, promotéra Murdock Entertainment z Nashvillu - společnost, která tento program připravila, je Adamova účast "pokud nastane správná situace a nebude to trvat dlouho" velice vážně zvažována.
    Adam nekoncertoval ani nenahrával bez Pirroniho od doby, kdy společně a Anty nahráli první LP v roce 1980. To, že společně Marco s Adamem nahráli demosnímky v londýnském studiu, které by mohli tvořit celé album, tvoří určitou vyhlídku na budoucí turné, což trochu znervózňuje kytaristu. "Nemám rád živá vystoupení", říká. "Připadají m dost únavná. A tak jsem se před pár lety rozhodl nedělat žádná živá vystoupení." Ant s Pirronim naposledy koncertoval na turné pořádaném na podporu alba Wondeful, které vyšlo v roce 1995.
    Aniž by měli smlouvu s některou hudební společností v Británii nebo USA, pracují Ant s Pirronim na 'Antboxu', tří-diskovém kompletu, který by mohl nakonec vyjít na přelomu roku. Tento výběr měl původně vyjít v minulém roce. Pirroni si "nevzpomíná" proč vlastně nevyšel, kromě toho, že vlastně nebyl ještě upraven. Výběr by měl obsahovat klasické hity jako třeba "Strip" "Desperate But Not Serious" a "Goody Two Shoes". Tato retrospektiva bude rovněž obsahovat živé nahrávky, B-Sides a další materiál, jako například alternativní verze "Friend or Foe" nebo "Antmusic" "Stand and Deliver" a "Prince Charming". Vždycky když procházím tyhle starý věci, který jsme zanechaly opuštěné bez povšimnutí, vždycky si řeknu "proboha, proč jsme tohle nepoužili?", říká Pirroni. "Ale pak si vzpomenu, že nám to tenkrát připadalo jako pěkný zmetky."
BLAIR R. FISCHER (9.března 1999)