Zpět na úvodní stránku / Home Home ADAM ANT

Události roku 2002 - Kauza "Pistole"

 Jak to všechno začalo
 Oficiální vyjádření webu Adam-ant.net
 Co uveřejnila ANANOVA
 Mravenec ve svěrací kazajce (od Romana Lipčíka)
 Ze zpravodajství Radia Valc
 'Celebrity Bestiality' si myslí, že znají skutečnou pravdu
   Jak to vlastně všechno začalo

nepoznán    Všechno uvádí krátká zpráva v jedněch holandských novinách:

    "Je až k neuvěření, že ten nápadný chlapík z 80-tých let, který má na kontě hity jako třeba "Stand And Deliver" je tentýž chlápek na obrázku. Adam Ant, vlastním jménem Stuart Goddard, může dnes klidně chodit ulicemi nepoznán.
   Ale evidentně neztratil nic ze svých rošťáren. Nedávno musel dokonce jít k soudu. Byl zatčen začátkem roku, když se pokoušel dostat do restaurace Prince Waleského v severním Londýně. Když ho vyhazovač nechtěl pustit dovnitř, vytáhl na něho Adam pistoli. Soudce vynese rozsudek patrně v červenci."


   Tato zprávička velice krátce vystihuje to, čím Adam udělal rozruch kolem své osoby na záčátku roku 2002. Určitě není od věci podívat se na události kolem Adamovi výtržnosti blíže. V následujících odstavcích se můžete dočíst, jak na to reagovala média.
   Úvodem bude jistě fér uvést oficiální vyjádření uveřejněné na Adam-ant.net, oficiálních stránkách Adama.


Oficiální vyjádření uveřejněné na webu 'Adam-ant.net'

 13.leden 2002
Vzhledem ke znepokojujícím zprávám z tisku, které se objevily v průběhu předešlého víkendu, adam-ant.net chce vydat následující oficiální vyjádření:
Adam byl uvězněn tuto sobotu 13.ledna v Londýně a byl obviněn z přechovávání zbraně s úmyslem vyhrožovat násilím. Nicméně Adam neměl skutečnou zbraň, pouze repliku. Proto není zmíněné obvinění zdaleka tak závažné, jak se zdá. Rozhodně nebylo jeho úmyslem ublížit jinému člověku. Adam byl záhy propuštěn a nyní odpočívá po tomto martýriu. Žádáme vás, abyste respektovali jeho soukromí, třebaže si tisk pospíšil s uvedením adresy jeho současného útočiště.

   15.leden 2002
    V pondělí 14.ledna byl Adam hospitalizován. V dřívějším interview Adam otevřeně přiznal svou celoživotní bitvu a maniakálními depresemi. Vzhledem k tomu, že se Adamovo chování o minulém víkendu mohlo být potenciálně nebezpečné, doporučili Adamovi jeho příbuzní a přátelé přijmout místo v nemocnici Hampstead v Londýně pro svou bezpečnost a klid.
   Navzdory tvrzení tisku chceme zdůraznit, že Adam nebyl fyzicky napaden policisty. Adam nepomýšlí na sebevraždu, ačkoliv jeho přátelé a příbuzní mají obavy, že se Adamovi nedostává péče, kterou vyžaduje a neradi by viděli aby si jakkoliv sám ublížil.
    Adam bude hospitalizován patrně až čtyři týdny a jeho soudní líčení původně svoláno na 28.ledna bylo proto posunuto.

   16.únor 2002
    S radostí oznamujeme, že Adam byl propuštěn z léčení v nemocnici. Objevil se u soudu 14. února, datum líčení bylo pak stanoveno na 6.března. Stále se počítá s tím, že Adam bude jedním z hlavních účinkujících v turné "Here And Now", které má začít v dubnu v Anglii. Lístky jsou ještě k dostání.

   8.březen 2002
   Adam Ant stanul před Londýnským soudem Highbury ve středu, 6.března. Případ byl vrácen k došetření a Adam byl propuštěn na kauci do 1.května 2002.

   23.březen 2002
    ... Bohužel je pravda, že Adam Ant nebude vystupovat na turné "Here And Now". V tomto okamžiku organizátoři nechtějí vrátit žádné peníze atd. Ale buťe jisti, že Adam rozhodně toto neplánoval, aby naštval svoje fanoušky.
   2.května se objevila zmínka o tom, že dlouho očekávaný soudní proces s Adamem Antem se bude konat 22.května.

   22.květen 2002
    Adam se dnes objevil u soudu v kabátu barvy velbloudí kůže a vousech, odmítaje obvinění stojící před ním. Jeho případ byl ale opět odročen na 3.července.
    Ale 3.července byl případ opět odročen, tentokrát na 12.srpna. Předběžné slyšení bylo stanoveno na příští středu 10.června.

   13.srpen 2002
    Nakonec po vyčerpávajících dlouhých měsících byl Adam Ant prohlášen vinným z výtržnosti (rvačky) a 2.října bude vynesen rozsudek. Ostatní obvinění byla stažena.

   23.říjen 2002
   Adam Ant navštívil dnes soudní budovu a fanoušci po celém světě si tak mohou konečně oddechnout. Adamovi byla uložena 12 měsíční sociální rehabilitace a pokuta 500 liber.

   Adam Ant u soudu (výběr z článků uveřejněných na webu ANANOVA v průběhu roku 2002)


cestou k soudu    Uveřejněno 14.ledna 2002: Adam Ant byl obviněn z napadení a držení zbraně po incidentu v hospodě. Zpěvák, který bodoval s hity jako "Stand and Deliver" a "Prince Charming", byl zatčen podle našich zdrojů v sobotu v noci.
   Hvězda - vlastním jménem Stuart Goddard - se objeví u magistrátního soudu Highbury Corner 18. ledna.
   Scotland Yard uvedl:"47-letý hudebník ze St.Mark Crescent v Primrose Hill v Londýně je obviněn z držení zbraně nebo její imitace s cílem nahnat někomu strach nebo způsobit výtržnost. Rovněž je obviněn z poškození věcí a ublížení na zdraví muže kolem čtyřicítky."
   Noviny The Sun uvedly, že se muzikant zapletl do incidentu v hospodě v severním Londýně.

   Uveřejněno 18.ledna 2002: Případ Adama Anta byl na dva týdny odložen. Konal se před soudem Highbury Magistrates v Londýně. Je obviněn z násilného poškozování věcí, napadení a následkem zranění a držení zbraně nebo imitace zbraně.
   Ant, vlastním jménem Stuart Goddard, wabyl zatčen 12.ledna po incidentu v hospodě v Kentish Townu, v severním Londýně. Oblastní soudce Ian Baker stanovil kauci a další slyšení určil na 31.leden.

   Uveřejněno 3.července 2002:Adam Ant dorazil dnes do Old Bailey na slyšení čistě oholen a s kloboukem Fedora na hlavě. Popová hvězda 80-tých let vystupovala u soudu pod svým původním jménem Stuart Goddard.
   Sedmačtyřiceltiletý Goddard z Primrose Hill v severním Londýně, nebyl uznán vinným ze tří obvinění vznesených proti němu 12.ledna tohoto roku. Popírá obvinění z rozbití výlohy restaurace Prince z Walesu, v Kentish Townu v severní Londýně, které mělo zranit Plata Contostavlose. Rovněž odmítá obvinění z ohrožování Jeffreye Ecclese imitací revolveru.
   Na předchozí slyšení Goddard přišel obrýlený a s plnovousem a během celého přelíčení vyslovil jen svoje jméno a souhlas s kaucí. Dnes byly jeho brýle zastíněny stínítkem se svorkou, ačkoliv mrholilo. Oblečený byl v konzervativním šedém tvídovém kabátu.
    Datum předběžného slyšení bylo stanoveno na 12.srpna, ačkoliv příští slyšení bude už příští středu. Kauce, zůstane v platnosti, včetně zákazu návštěv restaurace Prince z Walesu.

   Uveřejněno 13.srpna 2002:Adam Ant byl uznán vinným z výtržnosti. Kauce byla prodloužena do 2.října, kdy by měl být vynesen rozsudek.

   Mravenec ve svěrací kazajce (30.1.2002, Roman Lipčík, Hudební Bazar")


Ve strachu, aby si neublížil, zatelefonovali minulý týden příbuzní a přátelé Stuarta Goddarda, známého pamětníkům jako nepovedený punker Adam Ant, na policii a požádali, aby vyhaslou hvězdu místo žalářování posadili za jiné mříže - do blázince. Policie je poslechla, i když Anta hodlala zadržet již podruhé během pár dnů.
   Krátce před hospitalizací byl sedmačtyřicetiletý zpěvák přistižen v kterési severolondýnské restauraci, kde mával pistolí. Byla to sice jen napodobenina, jak se záhy ukázalo, ale britské právo i na takové zbabělce pamatuje paragrafem za nahánění strachu. Za pár desítek hodin už Ant ohrožoval jiného člověka, účastníka uzavřené párty, kam se chtěl zpěvák prostřílet, když ho tam nepustili po dobrém. Následovala intervence blízkých a Ant si může posedět na psychiatrii čtyři týdny, během kterých se bude muset podrobit vyšetřování svého psychického stavu.
   Výklady jeho činů se liší, zůstává jen jistota, že to nemá v hlavě v pořádku. Podle jedněch je to projev manické deprese, kterou už roky trpí, podle druhých důsledek škytajícího motoru jeho popularity, který ne a ne naskočit do obrátek, na jaké si zvykl na krátký čas v přelomu 70. a 80. let.
   Pravda bude nejspíš uprostřed: deprese ze ztráty popularity, jejíž vinou už jezdí jen na vzpomínková britská turné s podobně profilovanými relikviemi.

   Články z netu Radia Valc o Adamově kauze roku 2002


    15.01.2002 - Adam Ant zatčen při rvačce
    Adam Ant, legenda 80. let, byl podle pondělního oznámení policie zatčen v jedné londýnské restauraci. Sedmačtyřicetiletý Ant, skutečným jménem Stuart Goddard, byl zatčen v sobotu v noci kvůli držení střelné zbraně, nebo její imitace, kterou ohrožoval návštěvníky, a obviněn z poškozování cizí věci a ublížení na zdraví. Adam Ant byl propuštěn na kauci; soudní přelíčení je naplánováno na pátek.

    16.01.2002 - Adam Ant převezen na psychiatrii
    Popová hvězda 80. let, zpěvák Adam Ant byl po svém zatčení, o kterém jsme včera informovali, svěřen do péče psychiatrů v londýnské nemocnici. Zpěvák, vlastním jménem Stuart Goddard, byl do nemocnice převezen hned v pondělí, tedy den po zatčení, a stráví v ní 28 dní, dokud si nebudou lékaři jisti jeho zdravotním stavem. Londýnský list Mirror sdělil, že obdržel Antův telefonát z nemocnice. "Dali mě do blázince, protože si myslí, že jsem se zbláznil,"tvrdil nesouvislý hlas."Celá věc je spiknutí, ale nedostanou mě. Nejsem blázen!" Goddard byl zatčen v sobotu v noci v londýnské restauraci, když ohrožoval návštěvníky střelnou zbraní.

    20.02.2002 - Adam Ant propuštěn
    Fenomén 80. let, zpěvák Adam Ant, který byl před měsícem převezen do psychiatrické léčebny poté, co ohrožoval návštěvníky londýnské restaurace střelnou zbraní, byl propuštěn. Ant byl zatčen 12. ledna v restauraci na severu Londýna, když návštěvníky ohrožoval imitací pistole. Adam Ant byl z léčebny propuštěn minulý týden. Soudní přelíčení v jeho případě se uskuteční 6. března.

    14.08.2002 - Adam Ant se přiznal ke svému "kovbojskému" výtržnictví
    Představitel nové vlny, zpěvák Adam Ant, přiznal před britským soudem svou vinu. Ant byl zatčen v lednu poté, co v jedné londýnské restauraci ohrožoval její zákazníky imitací střelné zbraně. Jednání Adama Anta, jehož pravé jméno zní Stuart Goddard, vyprovokovali zřejmě návštěvníci londýnského baru, kteří se mu posmívali kvůli jeho kovbojskému oblečení. Místní štamgasti mu dokonce sborově zazpívali titulní skladbu z westernu Hodný, zlý a ošklivý [The Good, The Bad and The Ugly]. Nato Ant restauraci opustil, ale vrátil se ozbrojen startovací pistolí. Oknem restaurace prohodil součástku z auta, která zasáhla místního hudebníka, a dal se na útěk. Zákazníci jej sice dohonili, ale Ant na ně vytáhl zbraň, o níž netušili, že je falešná. Nakonec byl zatčen policií o půl hodiny později. Soudní přelíčení bylo odloženo na 2. října, neboť se čeká na posudek z psychiatrie.
    Dnes sedmačtyřicetiletý Adam Ant prodal v 80. letech přes 15 milionů desek. Proslul hity jako "Goody Two Shoes", "Stand And Deliver" a Prince Charming".

    03.10.2002 - Adam Ant se jde léčit
    Zpěvák Adam Ant, který dosáhl největší popularity v 80. letech, se bude rok léčit. Rozhodl o tom soudce Jeremy Roberts, který projednával případ Antova "kovbojského" výtržnictví. Zpěvák byl v lednu tohoto roku zatčen poté, co ohrožoval zákazníky jedné londýnské restaurace imitací střelné zbraně.
   Soudce konstatoval, že Adam Ant, vlastním jménem Stuart Goddard, v té době trpěl dočasnou mentální poruchou. "Psychiatři se shodli na tom, že jste prošel dočasnou mentální slabostí, která narušila vaše vnímání toho, co činíte," pronesl soudce Jeremy Roberts. "Naštěstí, je to již za vámi a já doufám, že se zde vidíme naposled." Vedle nařízené léčby musí Adam Ant zaplatit i 500 liber zraněnému hudebníkovi.

   Článek z netu "Celebrity Beastiality" z února 2002 - "Ant Elopes" (Antovy útěky) od Susan Denhamové


   'Celebrity Bestiality' web byl kritizován v poslední době za napadání hvězd v době, kdy jsou na dně. Za to bychom se chtěli omluvit a ukázat, že jsme v tomto měsíci obrátili list a rozhodli se bránit Stuarta Goddarda, známého jako Adam Ant.
   V minulém měsíci byla popová superstar obviněna z tasení zbraně v hospodě Prince Waleského v Kentish Townu. Následovala celá řada titulků v bulváru, ale jako vždy, pouze my přinášíme pravdu.

   Jak pan Ant prohlásil pro tisk při mnoha příležitostech, celá tato kauza byla jen "nedorozumněním", což můžeme potvrdit poté, co jsme se dopátrali podstaty problému - jednoduše překlep v policejním záznamu, opřeném o svědectví svědka, který prý řekl: "Bylo to tak, že Adam Ant vstoupil do hospody a vytáhl zbraň ..."
   Po vyčerpávajícím pátrání můžeme potvrdit, že svědek ve skutečnosti řekl: "Bylo to tak, že Adam Ant vstoupil do hospody a táhl pakoně ..." (zbraň je anglicky "GUN", pakůň se řekne "GNU" - pozn. překladatele)

   Pakoně nejsou neznámé v Kentish Townu. Vlastně je to dost blízko londýnské Zoo a tudíž snadno dosažitelné pro široké spektrum exotických zvířat, která by ráda relaxovala s několika drinky po dlouhém únavném dni věčného zírání turistů. Přidáme-li zdravý zájem o pakoně, který Adam Ant projevoval, jeví se celá věc mnohem jasnější.
   Pro ty, kteří nejsou v obraze, Adam Ant je už dlouho fandou pakoňů. Obrázek Adama Anta (vlevo) ho zachycuje při koncertu v počátcích jeho kariéry s ex-sexbombou Jordan a skutečně odhaluje pakoně obdivovatele stojícího vedle jevistě.
   Adam ale zjistil, že není lehké najít pakoně svých snů. Mnoho z nich, jak cítil, se zajímalo pouze o jeho slávu s vyhlídkou na takové množství trávy a listí, kolik by jen mohli sníst. Vytvoření vztahu za takových podmínek je, tím jsme si jisti, velice nesnadné.
   Teprve když jeho sláva začala upadat, začal Adam Ant znovu hledat. To proto pravidelně chodil do hospod v oblasti kolem Camdenu a Kentish Townu, aby potkal atraktivního pakoně. Další momentka z roku 1990 ukazuje jedno takové setkání, které však skončilo nešťastně neočekávaným zásahem neuvázaného vůdce stáda.
   Ironií osudu to bylo právě v sobotu 12.ledna 2002, kdy bývalý popový bůh plný novinek o jeho blížícím se "kambeku" nakonec přitáhl pakoně svých snů do hospody Prince Waleského. Přítomní v hospodě byli prostě překvapeni a tak následovala politováníhodná mela.
   Navzdory nepříjemnostem zamýšlel tento pár podniknout druhý den cestu do Walesu a navštívit tajně matriku, aby si řekli své ano. To se ale nestalo. Adam Ant byl policií násilím zadržen na cestě a umístěn do Psychiatrické klininky - další testament slepé bigotní britské moci, která dosud pokládá čistou a srdceryvnou lásku muže a pakoně za zločin.