Zpět na úvodní stránku / Home Home ADAM ANT AND THE GOOD THE MAD AND THE LOVELY POSSE


KONCERT ADAM ANT AND THE GOOD THE MAD AND THE LOVELY POSSE
Warrington, Parr Hall, 25. srpna / August 25 2012


   Co se zdálo být naprosto nemožné v roce 1980 se stalo skutečností! Splnil jsem si pubertální sen a vydal se na koncert Adama Anta do Warringtonu, kousek od Manchesteru. Přiznám se, že moje očekávání nebyla příliš vysoká, říkal jsem si jak asi bude vypadat forma skoro šedesítiletého Adama. Ale Adam hodně příjemně překvapil, rozjel koncert ve velkém stylu a víc než 2 hodiny skvělé muziky stálo skutečně za to. Překvapivě hodně skladeb bylo z období "Dirk". Zazněla i jedna nová skladba, prý z chystaného alba pro příští rok. Ta mě příliš neospovila, no uvidíme. Když se podíváte na fotky a videa, určitě vám jasno, že je Adam ve skvělé formě.

       What seemed to be absolutely impossible in 1980 became true! My teenage dream is fulfilled, I have been to attend Adam Ant gig in Warrington near Manchester. Frankly said, my expectation was not really high, I questioned how fit could be almost 60 years old Adam. But Adam surprised me very positively, he made very energetic gig of more than 2 hours of great music. I was also surprised that Adam played quite many songs from "Dirk" era. There was one new song, as Adam mentioned it is a song from new album to be released next year. It did not touch memuch but let's see. If you watch videos and pictures, you will be clear about the perfect shape of Adam.

Vstupenka z předprodeje ...
A ticket from advanced booking ...

... a jedna koupená přímo na místě
... and one bought just at the place Seznam skladeb / Playlist 

Plastic Surgery, Dog Eat Dog, Beat My Guest, Kick, Cartrouble, Ants Invasion, Deutscher Girls, Stand & Deliver, Puss In Boots, Catholic Day, Kings Of The Wild Frontier, Wonderful, Whip In My Valise, Vince Taylor, Desperate But Not Serious, Cleopatra, Never Trust A Man, Zerox, Band Intro, Antmusic, Goody Two Shoes, Vive Le Rock, Christian D'Or, Lady, Fall In, Fat Fun, Red Scab, Get It On (T.Rex), 20th Century Boy (T.Rex), Prince Charming, Physical


Upravené fotky od Jarky Metelky /  Adjusted pictures by Jarka Metelka

nahoruPředkapela / Support band

Musím se přiznat, že si nepamatuju jméno předkapely. Šlo o 2 chlápky, kytaristu a hráče na syntezér. Celkem se to dalo poslouchat, něco mezi Gary Numamem a Depeche Mode. Hráli asi 7 skladeb, některé patrně autorské. Kromě jiného i skladbu T.Rex "Get It On", kterou pak zahrál i Adam.

I have to say that I do not remember name of the support band. In fact they were 2 guys - a guitar player and a player on synthesizer. It was not so bad, something between Gary Numan and Depeche Mode. They played about 7 songs, some of them probably own production. They also played T.Rex song "Get It On". It was finally played again by Adam.